??
5. SPOTKANIE SUMMORUM PONTIFICUM W RZYMIE I PIELGRZYMKA DO GROBU SW. PIOTRA
List 75
Wydrukuj Wyślij znajomymPartagez sur TwitterPartagez sur Facebook

 
 

Jak kazdego roku, pod koniec ostatniego tygodnia pazdziernika w Rzymie bedzie miala miejsce pielgrzymka Wiernych Summorum Pontificum. W tym roku poprzedzi ja jeszcze Spotkanie Summorum Pontificum, które bedzie mialo miejsce – co staje sie tradycja – na Augustinianum, tuz obok Placu Swietego Piotra. Poprosilismy pana Christian’a Marquant, aby zaprezentowal nam te juz bliskie wydarzenia.


Paix Liturgique – Móglby Pan najpierw opowiedziec nam o 5. Spotkaniu Summorum Pontificum, które odbedzie sie w piatek, 25 pazdziernika?

Christian Marquant – Jak sama nazwa wskazuje, to spotkanie jest przede wszystkim okazja do spotkania wiernych i duchownych Summorum Pontificum, którzy chcieliby wymienic sie swymi doswiadczeniami i trudnosciami korzystajac z obecnosci w Rzymie Katolików z calego Swiata przywiazanych do Mszy tradycyjnej, przy okazji Pielgrzymki Summorum Pontificum.


Paix Liturgique – Mimo to program konferencji jest tak wypelniony, ze uczestnicy nie maja czasu na spokojna rozmowe.

Christian Marquant – Dlatego tez nie organizujemy konferencji, ale spotkanie! I majac doswiadczenie z poprzednich lat, zechcielismy zostawic uczestnikom jak najwiecej czasu, aby im to ulatwic. I dlatego w ciagu calego dnia beda przerwy, które pozwola spotkac sie i porozmawiac przy naszym „bufecie”.


Paix Liturgique – Przy „bufecie”?

Christian Marquant – Tak, przyszedl nam pomysl zorganizowania pewnego rodzaju stalego bufetu, otwartego caly dzien, jak dwa slynne bary Soboru, miejsca sprzyjajace rozmowie. Na przyklad od godziny 9. zaprosimy uczestników na sniadanie, przed konferencjami które zaczna sie dopiero o godzinie 10. Pózniej ten bufet bedzie otwarty przez pól godziny miedzy kazdym z wystapien i oczywiscie w porze obiadowej…


Paix Liturgique – Jednak zdarzy sie Wam pracowac?

Christian Marquant – Alez oczywiscie! Mimo, ze rozmowy miedzy uczestnikami wydaja sie nam najwazniejsze, to spotkanie jest takze okazja do przyblizenia postaci wojujacych, które zyja i dzialaja w duchu Summorum Pontificum. Dlatego zaprosilismy w tym roku cztery osobistosci pierwszego planu, nie zawsze dobrze znane przez naszych sympatyków.


Paix Liturgique – Kto to bedzie?

Christian Marquant – Najpierw Natalia Sanmartin, której powiesc « L’éveil de mademoiselle Prim » byc moze niektórzy czytali, a bedaca opowiescia wprowadzajaca, która ukazuje przemiane autora, ze zwyklego wspólczesnego zycia do swiata tradycyjnego, którego bronimy. Jej swiadectwo powinno byc wazna czescia spotkania.

Powiedzmy takze o Father Z, który prowadzi jeden z bardziej znanych i aktywnych tradycyjnych blogów katolickich w Stanach Zjednoczonych.

Równiez Joăo Silveira, twórca i glówny animator bloga portugalskojezycznego „Senza Pagare”, któremu poswiecilismy jeden z listów Paix Liturgique. Nie zdradzilismy jeszcze, ze Joăo zostal glównym animatorem podrózy misyjnych, które organizujemy do wszystkich regionów naszej planety, by sprawic ze liturgia tradycyjna zostala tam odkryta. Jego doswiadczenie stalo sie bardzo cenne dla wszystkich, którzy próbuja dzialac w ten sposób.

Na koniec, Nicola Bux jest niestrudzonym promotorem usus antiquior, szczególnie w regionach poludniowych Wloch, lecz takze w calych Wloszech.


Paix Liturgique – Nie proponujecie wiec konferencji specjalistów, ale raczej spotkanie „w terenie”?

Christian Marquant – Tak naprawde, powiewaz istnieja juz wartosciowe oragnizacje, które przygotowuja wymyslne konferencje naukowe, jak Sacra Liturgia. Zreszta nie zakazujemy organizowania dodatkowo spotkan tego typu, jak bylo niegdys ze CIEL. Z drugiej strony, jest niewiele albo nie ma wcale miejsc, gdzie ludzie swiadczacy o Summorum Pontificum moga przedstawic ich prace, ich doswiadczenia i projekty, ani spotkan wspomagajacych konkretnie wszystkich obronców liturgii tradycyjnej, którzy napotykaja w swoich parafiach i diecezjach trudna rzeczywistosc zachowawczosci duzej liczby kleru, a mozna by powiedziec nawet, ich „negacjonizmu” dotyczacego losu zrezerwowanego Mszy tradycyjnej.


Paix Liturgique – Lecz oznacza to pokazny budzet?

Christian Marquant – Tak, i pozwala to darczyncom Paix Liturgique zobaczyc, co konkretnie robimy z ich wsparciem. Pozwala to takze wyjasnic tym, którzy do dzis nie zdaja sobie z tego sprawy, ze jesli chcemy cos osiagnac w sposób pokojowy – tj. spokojne sprawowanie liturgii tradycyjnej – musimy dysponowac pewna liczba srodków. W tej domenie, jak i w wielu innych, komunikacja, jak to sie dzis mówi, jest kardynalna.


Paix Liturgique – Czy trzeba sie zapisac, aby uczestniczyc w tych Spotkaniach?

Christian Marquant – Jak najbardziej, poniewaz pomoze nam to zorganizowac ten dzien. Tak wiec ci, którzy moga sie zapisac z wyprzedzeniem, ulatwiaja nam zadanie, jednakze uczestnicy z ostatniej chwili beda takze mile widziani!

Wszyscy nasi czytelnicy moga to zrobic wysylajac zgloszenie otwierajac ten link.


Paix Liturgique – Czy zapisy sa platne?

Christian Marquant – Poniewaz nie chcemy uniemozliwiac uczestnictwa naszym sympatykom, którzy nieraz przybywaja z daleka, ze wzgledów ekonomicznych, zdecydowalismy ze uczestnictwo w naszym Spotkaniu bedzie bezplatne, jak to jest zreszta w przypadku nastepujacej po nim pielgrzymki, na która nie trzeba sie zapisywac. Poprosimy tylko tych, którzy beda mogli, o wlaczenie sie w oplacenie bufetu przez skromna sume 10 Euro, a bardziej hojnych o to, aby jak moga pomogli nam w rozwoju tych spotkan.


Paix Liturgique – Prosze opowiedziec nam teraz o pielgrzymce

Christian Marquant – Pielgrzymka Summorum Pontificum istnieje od 2012 roku, wiec juz siedem lat. Papiezem byl wówczas jeszcze Benedykt XVI, i pielgrzymka byla takze pewnym dziekczynieniem. Bedzie to ósma edycja. Pielgrzymka jest przede wszystkim aktem poboznosci: przedstawiciele Ludu Summorum Pontificum przybywaja modlic sie o rozwój liturgii, która tak dlugo byla obecna w Kosciele, a której zechciano sie pozbyc. Od poczatku chodzilo o pokazanie Ojcu Swietemu i pracownikom Kurii, ze jestesmy we Wloszech, w Europie i na swiecie. Po sukcesie pierwszej pielgrzymki, kontynuowalismy oczywiscie az do tego roku, kiedy wielka procesja do Swietego Piotra odbedzie sie juz ósmy raz w sobote 26 pazdziernika.


Paix Liturgique – Czy jest to wazna pielgrzymka?

Christian Marquant – Jest ona skromna, jesli porównac do pielgrzymki do Chartres – nie chodzi zreszta o odtworzenie we Wloszech tego typu organizacji – i nie gromadzi wiecej niz kilka tysiecy osób. Mimo to jest ona niezwykle wazna, gdyz gromadzi ona katolików przywiazanych do formy nadzwyczajnej, przybylych z calego swiata, którzy przez swoja obecnosc potwierdzaja wymiar uniwersalny liturgii tradycyjnej.


Paix Liturgique – Czy Francuzi uczestnicza licznie w tej pielgrzymce?

Christian Marquant – Nie sa najbardziej liczni. Pozwala mi to opowiedziec wam pewna znaczaca anegdote. Dwa lata temu, podczas wyjscia procesji, przewodniczacy jej Abp Guido Pozzo, wówczas Sekretarz Komisji Ecclesia Dei, zwrócil sie do mnie i powiedzial: „Wydaje mi sie je nie ma wielu Francuzów”. Odpowiedzialem, ze nie stanowili wiekszosci i ze wskazuje to, ze przywiazanie do liturgii tradycyjnej nie jest sprawa wylacznie francuska, i ze byl otoczony przez pielgrzymów z calego swiata, wsród których wielu nie ma tego „look tradi”, z którego sie czasem smiejemy. W tym roku obecnosc Bp. Rey w celu przewodniczenia pielgrzymce powinna przyciagnac wiecej Francuzów.


Paix Liturgique – Jaki jest plan pielgrzymki?

Christian Marquant – Centralna czesc pielgrzymki odbywa sie w sobote: z adoracja eucharystyczna o godz. 10:00 w kosciele San Lorenzo in Damaso (Piazza della Cancelleria 1), po której nastapi procesja ulicami Rzymu, w tym roku pod przewodnictwem Bp. Dominika Rey, biskupa diecezji Fréjus-Toulon, zakonczona w Bazylice Swietego Piotra Msza Pontyfikalna o godz. 12:00, przy oltarzu Katedry sw. Piotra, równiez odprawiana przez Bp. Rey.

Poza tym, zostana odprawione Msze i nabozenstwa w poprzedzajacy piatek, i w nastepujaca niedziele, jak to zobaczymy w programie.

Jednak od dlugiego czasu stowarzyszenia czlonkowskie lub bliskie pielgrzymce, proponuja inne zajecia zwiazane glównym wydarzeniem. Na przyklad w 2016 roku Instytut Dobrego Pasterza skorzystal z okazji by swietowac 10 lat swego istnienia. W 2017 roku (z okazji 10. lat motu proprio), Ojciec Nuara dolaczyl sie organizujac dnia poprzedzajacego procesje, swoja konferencje naukowa Summorum Pontificum, wraz ze swoim stowarzyszeniem Giovani et Tadizione. W tym samym roku Instytut Chrystusa Króla Najwyzszego Kaplana odprawil Msze uroczysta w kosciele Santa Maria sopra Minerva. Stowarzyszenie Una Voce organizuje przy tej okazji regularnie co dwa lata swoje Zgromadzenie Generalne. Takze i my, jak juz mówilem, organizujemy po raz piaty – i doskonalimy – nasze spotkania Summorum Pontificum. Mówie o tym, aby wam uswiadomic, ze skromna pielgrzymka Summorum Pontificum staje sie spotkaniem, bardzo otwartym i luznym, zlozonym z wielu elementów swiata Tradycji, bez zamiaru tworzenia konfederacji.


Paix Liturgique – A jak angazuje sie w to Paix Liturgique?

Christian Marquant – Jako czlonek Coetus Internationalis Summorum Pontificum, uczestniczymy jak najlepiej mozemy w dobrym odbyciu tej pielgrzymki, która – podkreslam – jest calkowicie otwarta dla wszystkich: uczestniczymy w niej, wcalosci lub jej czesci, bez zadnych zapisów, indywidualnie, czy w jakims stowarzyszeniu, wspólnocie, parafii, do jakiej nalezymy. Dodatkowo organizujemy zawsze w piatek Spotkanie, które przedstawilem wyzej, a takze od wielu lat organizujemyw Palacu Cesi, dwa kroki od Bazyliki Swietego Piotra, bufet dla duchowienstwa po zakonczeniu sobotniej Mszy.


Paix Liturgique – Móglby Pan powiedziec o nim cos wiecej?

Christian Marquant – Jest to zarazem czas odpoczynku dla duchowienstwa po porannej procesji i ceremonii pontyfikalnej, jak i chwila rozmowy miedzy ksiezmi i pralatami przybylymi z calego swiata. Na ta czesc nalezy sie zapisac: ksieza, którzy chca w tym uczestniczyc musza sie zapisac pod tym linkiem.


Paix Liturgique – Czy potrzebujecie pomocy w przygotowaniu wszystkich zajec?

Christian Marquant – Oczywiscie! Ochotnicy beda mile widziani i bardzo im dziekujemy za pomoc, której mogli by nam udzielic. Moga nas poinformowac o swojej gotowosci do pomocy piszac na adres contact@paix-liturgique.org.



5. Spotkanie Summorum Pontificum


Piatek, 25 pazdziernika o godz. 10:00 w wielkiej auli na Augustinianum przy via Paolo VI, 25; goscie: Natalia Sanmartin Fenollera (Hiszpania), Father John Zuhlsdorf (EU), Pralat Nicola Bux (Wlochy), Ruben Pereto Rivas (Argentyna) oraz Joăo Silveira (Portugalia)


Bezplatne zapisy: kliknij tutaj 


Program 8. pielgrzymki Summorum Pontificum


Piatek, 25 pazdziernika


Msza uroczysta o godz. 17:15, odprawiona przez kanoników norbertanskich z Godollo (Wegry) i zaspiewana przez schole kosciola Swietego Michala z Budapesztu (Juventutem), w kosciele Santa Maria ad Martyres w Panteonie (Piazza della Rotonda)


Sobota, 26 pazdziernika


Adoracja eucharystyczna (i spowiedz) o godz. 10:00 w kosciele San Lorenzo in Damaso (Piazza della Cancelleria, 1)

Procesja pod przewodnictwem Bp. Dominika Rey, biskupa Fréjus-Toulon

Msza pontyfikalna w Bazylice Swietego Piotra o godz. 12:00, odprawiona przez Biskupa Dominika Rey


Niedziela, 27 pazdziernika


Msza pontyfikalna o Chrystusie Królu o godz. 11:00 w kosciele Trinitŕ dei Pellegrini (Piazza della Trinitŕ dei Pellegrini, 1) odprawiona przez Biskupa Rey

Msza o Chrystusie Królu o godz. 9:30 w kosciele Gesů e Maria (Via del Corso, 45) – obecnosc pielgrzymów na Placu Swietego Piotra o godz. 12:00


Mozna uczestniczyc w calej pielgrzymce lub tylko w jej czesci. Zapisy nie sa wymagane.